A chilly start to today’s events but no rain.  The course is looking lovely thanks to our great greens staff and our wonderful volunteers.  Don’t forget next week the greens will be cored so we will be playing our Vegas Ambrose on the back nine and it is a shotgun start at 8.30 am.

Our winners for the day’s event were:-

Div 1 Winner – BRIGITTE WARDLE (18) with 74 Nett

Div 1 Runner-up – KATE McKINNON (8) with 74 Nett

 

Div 2 Winner – DI MELROSE (31) with 73 Nett

Div 2 Runner-up  –  KAZ COVENTRY (33) with 79 Nett

 

Div 3 Winner – PAT STILLMAN (36) with 77 Nett

Div 3 Runner-up LYNNE HEGGIE (36) with 81 Nett

NTP’s

Div 1  –  YVONNE BOARDMAN

Div 2  –  DI MELROSE

Div 3  –  MARGARET LOVE

GOBBLERS

Pam Yates (13th), Margaret Love (13th), Brigitte Wardle (15th)

5 POINTER

Margaret Love (13th)

4 POINTERS

Ali Caswell (1st), Ali Caswell (9th)

 

CLUB CHAMPIONSHIPS

Division 1 –  Club Champion  –  YVONNE BOARDMAN (2) with 236 Gross

Division 1 Scratch Runner-up  –  KATE McKINNON (7) with 259 Gross

Division 1 “A” Reserve  –  BRIGITTE WARDLE (18) with 293 Gross

Division 1 Nett Winner  –  ALI CASWELL (26) with 232 Nett

Division 1 Nett Runner-up  –  DONNA ANDREWS (24) with 233 Nett

 

Division 2 Champion  –  HELEN PETERS (30) with 318 Gross

Division 2 Scratch Runner-up  –  JANE LINDLEY (27) with 322 Gross

Division 2 Nett Winner  –  DI O’MEARA (33) with 234 Nett

Division 2 Nett Runner-up  –  KAZ COVENTRY (33) with 238 Nett

 

Division 3 Champion  –  PAT STILLMAN (37) with 336 Gross

Division 3 Scratch Runner-up  –  LYNNE HEGGIE (36) with 344 Gross

Division 3 Nett Winner  –  JOAN HART (45) with 236 Nett

Division 3 Nett Runner-up  –  SUE PAYNE  (45) with 249 Nett

 

VETS CHAMPIONSHIPS

Division 1 Gross Winner  –  YVONNE BOARDMAN

Division 1 Gross Runner-up  –  KATE McKINNON

Division 1 Nett Winner  –  DONNA ANDREWS

Division 1 Nett Runner-up  –  BRIGITTE WARDLE

 

Division 2 Gross Winner  –  HELEN PETERS

Division 2 Gross Runner-up  –  GAIL WILLS

Division 2 Nett Winner  –  EVE BARNETT

Division 2 Nett Runner-up  –  DI O’MEARA

 

Division 3 Gross Winner  –  PAT STILLMAN

Division 3 Gross Runner-up  –  LYNNE HEGGIE

Division 3 Nett Winner  –  JOAN HART

Division 3 Nett Runner-up  –  SHIRLEY SHEPHERD

 

Congratulations to all our winners, now we can breathe again and enjoy a fun day next week.  And don’t forget to put your name down for the Foursomes Championships.  The Sheet will be in the Ladies room.

 

Image result for golf wisdom quotes, good attitude